Lansari de carte


Lansare de carte  – 02.11.2016

Lansarea volumului de poezie Trei, de poetul local Costin Mereț, moderată de prof. Lazăr Attila, a avut ca invitați, atât colegii, director prof. înv. Primar Moiseanu Alina, prof. dr. Bălan Mihaela, prof. Hulpoi Nicoleta, cât și reprezentanții Muzeului Casa Mureșenilor, dr. Rus Valer și muzeograf Traian Constantin Dumbrăveanu, alături de reprezentanți ai Primăriei Comunei Bod, ai comunității și ai elevilor Școlii Gimnaziale Bod.

Evenimentul a fost efervescent, atât educativ, prin aplecarea spre relația omului cu poezia, cât mai ales cultural, prin discursul metaliterar al vorbitorilor.


 Simpozion – 16 Mai 2017

Brasovul în imagini, o incursiune în istorie şi memorie prin arhitectura spațiului urban, într-un simpozion magistral prezentat de dr. arh. Teofil Mihăilescu şi moderat de prof. Lazăr Attila, la care au participat atât elevi, dascăli, cât şi public interesat şi conştient de valoarea unei expuneri de nivel înalt!

Am aflat istoria din spatele prezentului, memoria locală din mentalul colectiv, ce ne fac să fim azi toleranți într-un spațiu eclectic, învățând să rămânem oameni în diversitatea etnică specifică Brasovului!